Tieši tādēļ Eiropas Parlaments un Padome izveidoja Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvu (CSRD), saskaņā ar kuru uzņēmumiem pakāpeniski jāsāk ziņot par saviem ESG rādītājiem. Lai dati būtu vienādi un salīdzināmi, uzņēmumiem būs jāsniedz ilgtspējas ziņojumi atbilstoši Eiropas ilgtspējas ziņu sniegšanas standartiem (ESRS), un tie būs daļa no uzņēmuma gada pārskata, kas būs jāiekļauj atsevišķā sadaļā vadības ziņojumā.
Lai gan ziņošana attiecas tikai uz konkrētiem rādītājiem un konkrētiem uzņēmumiem, piemēram, lielām sabiedrībām, mazām un vidējām biržā kotētām sabiedrībām u.c. (ar pilnu sarakstu var iepazīties šeit), jau tagad ir skaidrs, ka šīs prasības skars daudz plašāku uzņēmumu tīklu, galvenokārt, tāpēc, ka uzņēmumiem, uz kuriem attiecas šīs CSRD prasības, būs nepieciešami ESG dati un apliecinājumi no saviem piegādātājiem un sadarbības partneriem.
Jā, ziņojumi uzliek uzņēmumiem papildu slogu, taču tiem ir ļoti būtiski mērķi, kas nozīmīgi visā Eiropas Savienībā un ārpus tās:
- Veicināt ilgtspējīgu attīstību un klimata mērķu sasniegšanu. CSRD direktīva ir cieši saistīta ar Eiropas Savienības stratēģiju, kas paredz līdz 2050. gadam sasniegt klimatneitralitāti un samazināt oglekļa emisijas.
- Nodrošināt salīdzināmu un uzticamu informāciju investoriem un sabiedrībai. Investori un citi interesenti arvien vairāk pieprasa informāciju par uzņēmumu ilgtspējas praksi, lai novērtētu to ilgtermiņa vērtību un sociālo ietekmi.
- Stiprināt uzņēmumu atbildību un pārredzamību. CSRD veicina uzņēmumus būt caurspīdīgākiem attiecībā uz savu ietekmi uz vidi un sabiedrību.
- Atbalstīt ilgtspējīgu finanšu plūsmu un investīcijas. Pateicoties šiem regulējumiem, investīcijas tiks novirzītas ilgtspējīgiem uzņēmumiem.
- Samazināt zaļmaldināšanas (greenwashing) risku. Ar vienotiem ziņošanas standartiem CSRD palīdz novērst situācijas, kurās uzņēmumi sniedz maldinošu informāciju par savu ilgtspējas praksi.
Ko tieši šī direktīva nozīmē tiem uzņēmumiem, uz kuriem tā attiecas?
Tā piedāvā iespēju padziļināti izvērtēt un pilnveidot savus ilgtspējības resursus dažādās jomās, kā arī praktiskā līmenī direktīva nozīmē sistemātisku datu uzturēšanu, monitorēšanu un ziņošanu, kas, īpaši sākuma posmā, var būt sarežģīts un laikietilpīgs process.
Uzņēmums Mitigate 2021. gadā uzsāka darbu pie savas ESG platformas izstrādes, jo jau no paša sākuma tika novērots, ka uzņēmumiem ESG ziņošana ir izaicinājums. To komentē Mitigate pārdošanas vadītāja Olga Ļesņikoviča-Riņķe: “Bieži vien redzam, ka uzņēmumiem ir sarežģīti apstrādāt lielo datu apjomu, kas tiek iegūts no dažādiem avotiem. Situāciju vēl vairāk apgrūtina neretās regulējumu izmaiņas, it īpaši, ja uzņēmumi izvēlas ziņojumus veidot manuāli. Priecājamies, ka arvien vairāk tiek ieviestas platformas, kuras automatizē un vienkāršo ziņošanu.”
Tomēr pirmais solis, lai veiksmīgi un lietderīgi ieviestu Korporatīvās ilgtspējas ziņošanas direktīvu, ir izprast, ka tas nav tikai juridisks pienākums. Tā ir iespēja uzņēmumiem veidot ilgtspējīgāku un konkurētspējīgāku nākotni, kas paver jaunas iespējas optimizēt resursu izmantošanu, uzlabot pārredzamību un veidot uzticamākas attiecības ar investoriem, klientiem un sabiedrību kopumā. Uzņēmumi, kas spēs pielāgoties un izmantot šos instrumentus, ne tikai veicinās savu izaugsmi, bet arī sniegs būtisku ieguldījumu ilgtspējīgas attīstības mērķu sasniegšanā gan Eiropā, gan globālā mērogā.
Rakstu sagatavojusi Olga Ļesņikoviča-Riņķe, produktu pārdošanas vadītāja uzņēmumā Mitigate. Olga ikdienā cieši strādā ar šī rīka attīstību un tā regulējuma izpratni, sniedzot profesionālu un praktisku skatījumu, kas palīdz lasītājiem labāk izprast rīka iespējas un pielietojumu.